7 Mart 2011 Pazartesi

yağsız süt ürünleri

atak ve seyir döneminin protein günleri ve protein perşembelerinde biliyorsunuz ki sadece proteinli besinler yiyebiliyoruz. ancak bu besinlerin bir de yağsız olması gerekiyor. bu arada benim yağsız kriterim %10 dan az şeklinde. ama 2 ürün varsa birinin yağ oranı %2 diğerinin %10sa tabii ki düşük olanı tercih ediyorum. bu arada eşimin düştüğü tongaya düşmeyiniz. ürünün 100 gramındaki yağ değerini okuyunuz. bir de hemen uyarmak istiyorum üzerinde light ya da diabetik yazan ürünleri kesinlikle etiketini okumadan almayın. %27 yağlı light peynir gördüm ben! dukan diyetine başladığımdan beri marketlerde ürün etiketi okur, yağsız ürün arar oldum. sizi bu dertten kurtarmak için ürün paylaşımı da yapacağım.

sütler: dikkat etmeniz gereken nokta tam yağsız yazanlara bakınmak. yarım yağlı olmasın. sütlerde yelpazemiz geniş. yine de benim en çok kullandığım ürünler şunlar:favorim. 100 gramında 0.15 yağ var.

               100 gramında 0.15 yağ var.

100 gramında 0.12 yağ var.

yoğurtlar: lezzetleri birbirinden çok farklı. deneyin, en sevdiğinizi bulun. çok yoğurt yiyeceğiz daha çünkü :)favorim. 100 gramında %0 yağ var.
100 gramında %1.4 yağ var.100 gramında %0.15 yağ var.

peynirler: en çetrefilli kısma geldik. peynir alırken çok dikkat edin. light yazan ürünlere kanmayın mutlaka etiketine bakın.


favorim. 100 gramında %2.5 yağ var.


100 gramında %7 yağ var.

100 gramında %11 yağ var. çok mecbur kalmadıkça almayın.


favorim. yeni ambalajının fotoğrafını bulamadım. plastik kavanozda, kahvaltılık lor yazıyor. 100 gramında %2.2 yağ var.100 gramında %3 yağ var.
100 gramında %10.4 yağ var. kahvaltıda değil de yemeklerde az miktarda kullanıyorum.
kahvaltıda değil tatlıda kullanmak için. 
100 gramında %9 yağ var.


favorim. yulaf kepekli kreple harika oluyor. 
100 gramında %1.5 yağ var.
diğerleri: 

                      100 gramında %0.8 yağ var.favorim. 100 gramında %0 yağ var. ancak meyve şekeri içerdiğinden dolayı günde 2 taneye kadar serbest.


kitapta yazan mayonezi yapmakta zorlananlar için. ben denemedim bile. 100 gramında %8 yağ var.

5 yorum:

 1. merhaba
  nasıl gidiyor kaç gr verdiniz:))

  YanıtlaSil
 2. merhabalar. bende seyir dönemindeyim. birşey keşfettim. paylaşmak istedim. mate çayı. 2 gündür içiyorum ve inanılmaz bir biçimde tok tutuyor. regl dönemim başlamak üzere 3 gündür 59.4 ila 60.1 arasında çıkıyorum tartıda. acaba regl olacağım içinmi böyle yoksa kilo vermemmi durdu :(( sizin bu konuda deneyiminiz varmı bilmiyorum. paylaşırsanız sevinrim

  YanıtlaSil
 3. tek süt ürünlerini nerelerden bulabiliriz acaba?

  YanıtlaSil
 4. @sevgi: merhaba, 5 gün atak olmak üzere 7 haftada 6.4 kilo verdim. ancak ara vermek zorunda kaldım ne yazık ki.

  @lunnita: mate gerçekten güzel bir çay, mideyi de çok rahatlatıyor. aslında bitki çaylarıyla ilgili ayrı bir yazı yazayım ben, sağolun fikir verdiğiniz için. regl dönemine gelince, bu konuda da haklısınız, vücut inanılmaz su tutuyormuş ben de diyete başladıktan sonra fark ettim, tuzu kesmek ve maden suyu içmek bir miktar işe yarıyor.

  @adsız: tek süt, ege bölgesinde daha rahat bulunuyor sanırım, yani ben izmir'de yaşarken her yerde vardı, ancak istanbul'da ben de bulmakta zorlanıyorum. en son ufak bir mahalle marketinden almıştım. bir daha dikkat edeyim nerelerden aldığıma size döneyim.

  YanıtlaSil
 5. Bu bilgiler iyi oldu, alternatiflerim arttı:)

  YanıtlaSil